Przedstawiłem niedawno krótki opis użytkowania wyzwalaczy radiowych YongNuo YN-622N – „Wyzwalacze radiowe YN-622N do strobingu – sterowanie, instrukcja po polsku„.  Niejako rozwinięciem tamtego tekstu ma być ten artykuł poświęcony krótkim czasom synchronizacji w/w wyzwalaczy.

Co to są krótkie czasy synchronizacji i po co one nam są potrzebne ?

Przedstawię to prostym językiem. Dzisiejsze lustrzanki posiadają pewne ograniczenia jeżeli chodzi o czasy synchronizacji migawki z lampą błyskową. Z reguły są to czasy 1/200 , 1/250 s (doczytaj w instrukcji aparatu) i czasy krótsze od podanych przejawiają się częściowym zacienieniem  zdjęcia. jak na obrazkach poniżej.

krótkie czasy
f 1.8 | 1/200s | iso 100
krótkie czasy synchronizacji
f 1.8 | 1/320s | iso 100

W aparatach z niższej półki cenowej jest to ograniczenie już nie do przeskoczenia przez użytkownika. Nieco lepsze aparaty posiadają tak zwaną funkcję automatycznej synchronizacji z krótkimi czasami migawki i umożliwiają fotografowanie z czasami krótszymi np. 1/1000 s . Ustawiając tę funkcję w body  lampa błyskowa jest synchronizowana w zwykły sposób w przypadku czasów otwarcia migawki poniżej czasu synchronizacji błysku np. do 1/200 s, natomiast w przypadku czasów powyżej czasu synchronizacji błysku stosowana jest funkcja automatycznej synchronizacji z krótkimi czasami migawki i zdjęcie jest też naświetlone prawidłowo bez zacienienia. Jest to realizowane nie jak w dłuższych czasach za pomocą jednego błysku tylko za pomocą serii krótkich błysków podczas otwarcia migawki które to błyski oko ludzkie odbiera jako jeden. Warunkiem jest posiadanie zewnętrznej lampy błyskowej posiadającej tą funkcję która np. w aparatach Nikona oznaczana jest FP u innych producentów np. HSS, HS itp. Jeszcze jednym minusem jaki nas dotyka podczas stosowania tej funkcji jest spadek mocy lampy.

Krótkie czasy synchronizacji mogą nam się przydać np. podczas wykonywania zdjęć w plenerze w jasny słoneczny dzień kiedy to chcemy użyć małej wartości przesłony aby spłycić głębię ostrości, bądź chcemy doświetlić lampą jakąś szybką akcję.

no_hs
Bez doświetlenia lampą f 1.8 | 1/1600s | iso 100
hs
Doświetlone lampą f 1.8 | 1/1600s | iso 100

Genesis Reporter 360 a krótkie czasy synchronizacji

Wiadomo że lampy systemowe takie jak np. w systemie Nikona SB-800, SB-900, SB-910 wyposażone są w tryb FP i radzą sobie z tym problemem dobrze. Inaczej ma się nieco sprawa z dość ciekawą serią lamp „reporterskich” Genesis Reporter. Sama lampa to taka hybryda mająca ogólną budowę przypominającą zwykłe lampy reporterskie z lampami studyjnymi z których zapożyczono palnik a przy tym i moc błysku. W specyfikacji lampy zaznaczone jest iż posiada ona możliwość synchronizacji z krótkimi czasami ale … poprzez wyzwalacze które posiadają również taką funkcję. Co ciekawe dedykowany wyzwalacz do tych lamp Genesis Navigator takiej funkcji nie posiada. Trzeba się ratować więc inną opcją. Używając wyzwalaczy YongNuo YN-622N i opcjonalnie sterownika YongNuo YN-622N TX przetestowałem kompatybilność zestawu Lampa Genesis Reporter 360 + te wyzwalacze. Test wypadł pomyślnie i nie stwierdziłem problemów z synchronizacją krótkich czasów zarówno wtedy kiedy lampa usytuowana była bezpośrednio na odbiorniku YongNuo YN-622N jak i wtedy kiedy połączona była z nim za pomocą kabelka PC – PC.

yn_gr
f 1.8 | 1/2000s | iso 100

Lampy systemowe Nikona z YongNuo YN-622N i TX a krótkie czasy synchronizacji

W połączeniu z lampami reporterskimi Nikona a konkretnie z SB-900 jakie posiadam nie zauważyłem również problemów przy doświetlaniu sceny. Wszystko działało sprawnie.

Ciekawostka związana z lampami studyjnymi i krótkimi czasami synchronizacji !

Pewną ciekawostką jest iż lampy studyjne posiadające wbudowaną fotocelę bardzo ładnie synchronizują się z krótkimi czasami migawki za pomocą lamp systemowych. Lampa systemowa np. SB-900 ustawiona w tryb FP jest wtedy sterownikiem a lampa studyjna odbiornikiem. Nie ma problemu z uzyskiwaniem czasów rzędu 1/4000s czy 1/8000s.