Adobe zaprezentowało w końcu długo oczekiwaną nową wersję cyfrowej ciemni fotograficznej czyli Lightroom 6. Znamy też odpowiedź na nurtujące wielu fotografów pytanie czy oprócz wersji abonamentowej pojawi się także wersja pudełkowa. Wielu z nas może odetchnąć ponieważ taka wersja będzie sprzedawana i będzie kosztować 149 dolarów a wersja w abonamencie w planie dla fotografów za 9,99 dol./mies. W skład tego abonamentu wchodzi także Photoshop CC i dostęp do Lightroom Mobile. Użytkownicy wersji pudełkowej będą otrzymywać uaktualnienia programu w ramach wersji 6.

Co nowego w programie Lightroom 6?

1. Nowe narzędzie pędzel w filtrze gradientowym i radialnym

Narzędzie to w znacznym stopniu poprawi możliwości bardziej selektywnego i dokładniejszego wykorzystania w/w filtrów. Umożliwia on usunięcie filtra w wybranym przez nas fragmencie zdjęcia. Ważną zmianą jest też możliwość przenoszenia korekt lokalnych z jednego zdjęcia na inne z zachowaniem możliwości ich edycji.

2. Rozpoznawanie twarzy

Lightroom będzie teraz rozpoznawać osoby na zdjęciach i daje możliwość, aby oznaczyć je specjalnymi słowami kluczowymi

Lr6_wykrywanie_twarzy

 

3. Tworzenie zdjęć w technice HDR

4. Tworzenie panoram

Bardzo przydatną funkcją jest sklejanie w programie panoram w tym z plików RAW/DNG. Jest też możliwość tworzenia panoram HDR.

5. Łatwe ustawianie punktów czerni i bieli

Aby zastosować tę funkcję należy przytrzymać klawisz SHIFT i dwukrotnie kliknąć „biele” i „czernie” w panelu Basic

6. Poprawianie oczu zwierząt

W lightroomie istniała dotąd funkcja poprawiania czerwonych oczu u ludzi, nowa funkcjonalność idzie nieco dalej i daje możliwość poprawy wyglądu oczu naszych pupili.

7. Lepsze pokazy slajdów

Dzięki kilku nowym funkcjom w module Slideshow, można stworzyć lepsze pokazy slajdów do dzielenia się z klientami lub rodziną. Teraz można dodać wiele utworów muzycznych do pokazu slajdów, dopasować przejścia pokazu slajdów w rytm muzyki i zastosować jakiś ruch.

8. Poprawa wydajności

Adobe zapewnia , że Lightroom  potrafi wykorzystać procesory graficzne naszych komputerów. Firma twierdzi również , że największe przyspieszenie odczujemy przy pracy w panelu Develop.

Więcej na temat nowego Lightrooma 6 możemy dowiedzieć się ze strony firmowej Adobe.