panorama wisłyNie jeden raz pewnie widzieliście zdjęcia na których widać jak gdyby małą kulę ziemską oblaną dookoła niebem. Jest to tak zwana mała planetka (ang. little planet). Przedstawię bardzo prosty sposób na wykonanie takiej panoramy w kilku krokach za pomocą Photoshopa. Efekty takie można uzyskać w wyspecjalizowanych programach do tworzenia panoram ale ten z Photoshopa jest chyba najprostszy. Do wykonania małej planetki potrzebna jest panorama, najlepiej 360 ° ale nie jest to koniecznością. Wystarczy zwykłe zdjęcie panoramiczne.

  1. Przechodzimy do Photoshopa i otwieramy interesujący nas plik z panoramą.
  2. Obracamy go o 180°
  3. Wchodzimy w menu Obraz Rozmiar obrazu i odznaczamy opcję Zachowaj proporcje. Następnie w pole gdzie znajduje się długość dłuższego boku wpisujemy identyczną wartość jak przy boku krótszym.little planet tutorial
  4. Filtry > Zniekształcenia > Współprzędne biegunowe
  5. Po przekształceniu zdjęcia w planetkę dokonujemy niezbędnych poprawek i zapisujemy zdjęcie.

Efekt początkowy i końcowy.

  • ze zdjęcia panoramicznego 360°  panorama łąkamała planetka łąka
  • ze zwykłego zdjęcia  panorama górmała planetka góry

Ponieważ dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy tablety i smartfony mogę polecić aplikację, która świetnie daje sobie radę w kwestii tworzenia małych planetek na androida. Jest nią używana przeze mnie aplikacja Tiny Planet FX Pro. Apka jest naprawdę świetna i bardzo dobrze radzi sobie z tym do czego została stworzona. Posiada sporo opcji do edycji potrzebnych przy tego typu pracach. Małym minusem może być to, że jest to aplikacja płatna.

panorama kołowa

Interfejs apki. mała planetka
little planet fotorekKońcowy efekt uzyskany na moim telefonie z panoramy 360°